Adventní koncerty na Nuselské radnici


Adventní koncerty na Nuselské radnici 2022


V závěru listopadu zahajují tradiční a oblíbené Adventní koncerty na Nuselské radnici.

Vstupenky v ceně 50 Kč budou v prodeji od 1. listopadu 2022 na pobočce Czechpointu v budově úřadu MČ Praha 4 na Antala Staška 80b (poliklinika u metra Budějovická).

Upozorňujeme, že vstupenky v místě a čase koncertu již nelze zakoupit!

Začátky vždy v 17:00 hod.


Koncerty adventního času 2022


29. listopadu 2022
Čas předvánoční v muzikantských rodinách: Beautiful Strings
Monika Urbanová – housle
Hedvika Mousa Bacha – harfa
Karolina Janů – zpěv

8. prosince 2022
Čas předvánoční s gospelem: Fine Gospel Time

10 zpěváků se sólistkou Zuzanou Stirskou

15. prosince 2022
Čas předvánoční s Ypsilonkou
Jan Jiráň, Jan Bradáč, František Uhlíř – členové divadla Ypsilon

22. prosince 2022
Hudba barokního adventu: Musica Florea
umělecký vedoucí Marek Štryncl

Souhrnný letáček ZDE .29. listopadu 2022

Čas předvánoční v muzikantských rodinách

Beautiful Strings


Adventní koncerty na Nuselské radnici 2022

Karolina Janů absolvovala Akademii múzických umění v Praze pod vedením prof. Jany Jonášové a ve studiu pokračovala na Codarts University for the Arts v Rotterdamu.

V rámci své koncertní činnosti spolupracuje s Plzeňskou filharmonií, Pražským komorním orchestrem a dalšími tělesy. Věnuje se interpretaci staré hudby se soubory Collegium 1704, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque. Pravidelně vystupuje na hudebních festivalech (České doteky hudby, Dvořákův festival). Je pravidelným hostem českých i zahraničních operních scén.

V lednu 2022 vyšlo nové CD, které natočila spolu s Plzeňskou filharmonií a dirigentem Chuheiem Iwasakim pro německé vydavatelství ARS Produktion.

Monika Urbanová a Hedvika Mousa Bacha založily Duo Beautiful Strings již během studií na Akademii múzických umění v Praze v roce 2010. Od té doby pravidelně vystupují na českých pódiích. V roce 2022 založily vlastní projekt Pražské premiéry, s cílem podpořit tvorbu současných skladatelů. Interpretky zahrnují do svého programu kromě originálních kompozic též vlastní aranžmá. Díla francouzských mistrů (Debussy, Ravel, Saint-Saens aj.) natočily v roce 2013 na CD „Bea Soir“. V roce 2020 oslavily deset let společného koncertování, a proto natočily svůj druhý disk ze skladeb autorů 20. století (Piazolla, Pärt, Williams, Urban aj.) který vyšel u ARCO DIVA.

S pozitivními ohlasy se setkávají též edukativní pořady pro školy.8. prosince 2022

Čas předvánoční s gospelem

Fine Gospel Time a Zuzana Stirská


Adventní koncerty 2022

Klasické gospely jsou duchovní písně severoamerických černochů na texty Nového zákona. Těmi se inspirovala Zuzana Stirská a po svém návratu z emigrace (1981-95) založila soubor Fine Gospel Time. Byla pro to i teoreticky vybavená (vystudovala hudební vědy na univerzitě v Göttingenu) a v roce 1999 vystoupila na prknech SEMAFORU v pořadu „Zuzana se vrací“ se svým souborem. Pořad byl nadšeně přijat, a proto následovaly pravidelné Gospel Time Parties. V době vydání prvního CD „Vám jen vám“ už bylo zřejmé, že se na naší hudební scéně objevila novinka, která nemá konkurenci. Muzikálně zvládnout početný sbor a sladit jej se sólovým projevem tak, aby jej vhodně doplňoval, je jistě náročné. Výsledkem je specifické vyznění každého vystoupení založené na kolektivní radosti ze zpívání.

Adventní koncerty 2022Pěvecká kariéra Zuzany Stirské je bohatá a prověřená působením v zahraničí. Po svých začátcích v Semaforu zpívala s různými skupinami a orchestry a po odchodu do Německa – pod pseudonymem Susanna Prag – záhy prorazila i tam.

Získala renomé vyhledávané interpretky, vyhrála populární soutěž Zlatý žebřík, točila desky, vystupovala v rozhlase i televizi. Vystupovala s M Oldfieldem, G. Gabrielem, J. Lastem a dalšími světovými hvězdami a sjezdila téměř celý svět.

Zuzana Stirská spolu s Fine Gospel Time nejen zpívá, ale všechna vystoupení také uvádí, a to velmi vtipně a profesionálně. Své pořady moderuje též v angličtině a němčině.

V tradičních vánočních koncertech Zuzany Stirské a Fine Gospel Time nechybějí ani zajímavá aranžmá českých i světových koled (CD „Bez toho nejsou Vánoce“).
K zahraničním úspěchům se řadí jejich koncerty v Rakousku, Polsku a dalších zemích.15. prosince 2022

Čas předvánoční s Ypsilonkou

Jan Bradáč, Jan Jiráň, František Uhlíř


Adventní koncerty 2022

Jan Bradáč vystudoval hereckou konzervatoř v Brně. Na téže škole studoval i obor klasické housle. Své studium houslí úspěšně dokončil na jazzové konzervatoři Jaroslava Ježka koncertem v pražském klubu JAZZ DOCK. Již během studia hostoval v Národním divadle Brno a v divadle Husa na provázku. Po přestěhování do Praha se stal členem hereckého souboru Divadla Ypsilon. Jan Bradáč je i autorem několika interaktivních představení a zakládajícím členem projektu Hudba hrou. V současnosti spolupracuje i s Českou filharmonií na sérii dětských pořadů.

Jan Jiráň je český herec, hudebník, písničkář, divadelní pedagog, režisér, producent a kulturní publicista. Pracoval jako dělník, pak byl úředníkem, ale umělecké nadání převážilo. Začal zpívat a od roku 1987 se stal členem Divadla Ypsilon.

Koncem 80 let tvořil písničkářské duo s hercem a písničkářem Martinem Stropnickým. V současnosti vystupuje s hudební skupinou BOTAFOGO. Kromě své herecké a písničkářské činnosti se věnuje též skládání scénické hudby pro Divadlo Ypsilon a Naivní divadlo Liberec, kulturní publicistice v Českém rozhlase a České televizi, externě vyučuje na pražské DAMU, působí jako režisér a producent. Stal se i spisovatelem.

František Uhlíř se narodil v muzikantské rodině (děda kapelník, otec učitel hudby, skladatel a kapelník).

Na Státní konzervatoři v Brně studoval kontrabas, klavír a skladbu. Od roku 1971 žije v Praze, kde se velmi brzo zařadil mezi vyhledávané hráče na kontrabas. V roce 1973 dostal na jazzovém festivalu v Přerově cenu za nejlepší sólový výkon. Spolupracuje s vynikajícími československými jazzovými hudebníky a skupinami (E. Viklický Q, L. Deczi Celula International, J. Stivín Q, P. Lipa, J. Koubková) i s význačnými světovými hudebníky. V rámci turné účinkoval ve všech evropských zemích, v Kanadě, USA, Vietnamu a Japonsku.22. prosince 2022

Hudba barokního adventu

Musica Florea


Adventní koncerty 2022

Soubor Musica Florea byl založen roku 1992 jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace hudby v České republice. Založil ho violoncellista a dirigent Marek Štryncl. Hra na originální nástroje nebo jejich kopie podložená studiem dobových pramenů a estetiky a kreativní oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků, tvoří základ činnosti souboru a jsou zároveň zárukou jeho renomé.

Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby od počátku baroka po 20. století.

Soubor hostuje na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty (Magdalena Kožená, Phillipe Jaroussky) i ansámbly (Les Pages et les Chanyres du Centre de Musique Baroque de Versailles, Le Poeme Harmonique).

Obdržel řadu prestižních ocenění (např. nejvyšší ohodnocení francouzského časopisu Diaposon za nahrávku díla J. D. Zelenky, Polygram 1997, MIDEM 2003, Supraphon 2001).

Od roku 2002 pořádá Musica Florea vlastní koncertní řady s důrazem na prezentaci nově objevených děl, i skladatelů, které si zasluhují návrat k interpretační původnosti.

Adventní koncerty na Nuselské radnici 2022Aktualizováno: 10.11.2022 – Vít Drbal
Vytisknout