Zde můžete vkládat své dotazy související s činností městské části Praha 4 a Úřadu městské části Praha 4. Pro vložení dotazu není třeba se registrovat ani přihlašovat, nový dotaz můžete položit přímo pomocí formuláře. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zaměstnancem Úřadu MČ Praha 4 nebo voleným zástupcem samosprávy. Upozorňujeme, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované a konkrétní dotazy vztahující se k jednotlivým tématům. Pokud je Váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější nebo zahrnuje širší problematiku, doporučujeme Vám obrátit se na konkrétní zaměstnance úřadu.

 


Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
*    
 
*  


1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Trvalé bydliště - změna (Míla Čapková 17.12.2018 10:30) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den,
  chci si změnit trvalé bydliště k mamince, která je majitelkou bytu, prosím co k tomu ona musí jako majitelka doložit. Děkuji
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 17.12.2018 11:49)
   Dobrý den,

   pokud je byt v osobním vlastnictví Vaší maminky (je zapsána v Katastru nemovitostí jako vlastník), není třeba nic dokládat (pouze občanský průkaz), vlastnictví si úřad ověří sám. Je tedy pouze třeba, aby buď maminka přišla s Vámi, nebo je třeba doložit její úředně ověřený souhlas s ohlášením změny TP.

   S pozdravem a přáním příjemného dne
    
   Ing. Martin Anděra
   Vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: změna adresy trvalého pobytu (Mgr. Jarmila Krejčová 12.12.2018 12:31) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobrý den,
  1. 3. 2019 se budeme s manželem stěhovat do bytu, který je v osobním vlastnictví našeho syna.Platí stejná povinnost doložit synův ověřený souhlas, event. jeho osobní souhlas na úřadě? Děkuji. Krejčová
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 17.12.2018 11:48)
   Dobrý den,

   z Vašeho dotazu nevyplývá, zda je syn již plnoletý nebo nikoliv. Pokud je syn nezletilý, zastupujete ho Vy jako zákonní zástupci, tudíž jeho souhlas není potřeba. Pokud je syn starší 18 let, platí stejné podmínky jako v jakémkoliv jiném případě, tedy buď že s Vámi syn přijde na úřad a souhlas potvrdí svým podpisem přímo na přepážce, nebo přinesete jeho ověřený souhlas s přihlášením k TP (je možné použít formulář, který máme k dispozici na našich stránkách-druhý soubor shora: http://praha4.cz/Osobni-doklady-a-trvaly-pobyt-matriky).
    
   S pozdravem a přáním příjemného dne
    
   Ing. Martin Anděra
   Vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: OP (Květoslava reznickova 06.12.2018 5:28) – Občanské průkazy, cestovní pasy a evidence obyvatel
  Dobry den mam dotaz ohledne prbniho OP.Synovi bude ted 22.12 patnact let.Muze si o prvni obcanku zazadat sam nebo je potreba aby byl u toho rodic.?A pak ma jeste dotaz na dobu za kerou bude Op vystaven.Dekuji apreji krasny den
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 17.12.2018 11:47)
   Dobrý den,

   pokud si syn přijde požádat o nový OP před dovršením 15 let věku, bude potřebovat souhlas zákonného zástupce, navíc by za OP platil správní poplatek 50 Kč a platnost OP by byla 5 let. Pokud přijde po 22.12., může již vše vyřídit sám, je třeba doložit rodný list, OP je zdarma a jeho platnost bude 10 let. Standardní doba výroby nového občanského průkazu je cca 2-3 týdny, někdy nám z výroby přijdou i dříve, lze to pak sledovat na internetu. Je také možné požádat o vystavení OP ve zrychlené lhůtě, kdy správní poplatky za urychlení jsou pro občana staršího 15 let buď 500 Kč (do 5 pracovních dnů) nebo 1000 Kč (do 24 hodin, ten se pak vyzvedává na pracovišti Ministerstva vnitra), případě občana mladšího 15 let jsou poplatky poloviční.
   V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na naši informační linku 261 192 659.
    
   S pozdravem a přáním příjemného dne
    
   Ing. Martin Anděra
   Vedoucí odboru správních agend
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: Parkování rezidenta,když vlastníkem je manžel (Šárka 12.12.2018 10:54) – Doprava a parkování
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné získat parkovací kartu pro vozidlo, když jeho vlastníkem je manžel, ale trvalý pobyt v Praze má jen manželka, která ale auto samozřejmě využívá. Auto bylo koupeno už v uzavřeném manželství. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 12.12.2018 12:14)
   Dobrý den paní Šárko,
    
   dle aktuálně platné metodiky magistrátu HMP pro zóny placeného stání (http://www.parkujvklidu.cz/wp-content/uploads/2016/12/Metodika_pro_vydavani_parkovacich_karet-opravneni.pdf) může rezidentské parkovací oprávnění (1200,- Kč za rok) získat pouze ten, kdo má trvalé bydliště na příslušné městské části a zároveň je zapsán v technickém průkazu vozidla jako jeho vlastník. Pokud by Váš manžel vlastnil na městské části Praha 4 nemovitost, mohl by získat tzv. vlastnické oprávnění (7000,- Kč za rok). Ke společnému jmění manželů se bohužel nepřihlíží...
   Pokud byste měla případně nějakou nejasnost, můžete nás  kontaktovat  i  telefonicky.
   Telefonní spojení na výdejnu  naleznete na internetových stránkách „Parkuj v klidu“ vs Praha 4 (http://www.parkujvklidu.cz/zakaznici-zon-placeneho-parkovani/mestska-cast-praha-4/.
    
   S pozdravem
    
   Zdeněk Abramcov
   Odbor životního prostředí a dopravy
   Referent zón placeného stání
   Městská část Praha 4
 • Otázka: Stani ve smisene a oranzove zone (Mirek 21.11.2018 22:30) – Doprava a parkování
  Dobry den chtel bych se Vas zeptat jestli je mozne parkovat v ulici Na Dolinach v case 20-6:00 bezplatne. Nebo je mozne parkovat pouze cez den.
  Dekuji za odpoved
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 10.12.2018 18:34)
   Dobrý den,
    
   zóny placeného stání na území MČ Praha 4 platí ve všední dny od 8:00 do 20:00 hod.
    
   přeji hezký den
    
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení zón parkovacích stání
   Městská část Praha 4
 • Otázka: parkování (anna kulovaná 10.12.2018 11:09) – Doprava a parkování
  Dobrý den, píši už několikrát, ale stále jsem nedostala uspokojivou odpověď. Parkování v ulici Jivenská versus Adamovská. Za 1200 Kč ročně se přijďte podívat v 18.00 večer,někdy už i dříve,v podstatě každý den zde auta parkují všude kde se dá. Nedivím se jim, každý zde hledá místo k zaparkování.Auta stojí na chodníku, kolem kontejnerů, uprostřed silnice. Za co jsme plaili ty peníze? Parkovacích míst zde velmi mnoho.Odpoví mi an starosta? Nebo kdo. Odpovědí jsem již slyšela mnoho ,ale ani jedna mi neporadila kam s autem. Bude se toto ještě nějak vyhodnocovat???Radní zde nebydlí, tak jim je to vlastně jedno. Městská policie by se zde nabalíkovala.
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 10.12.2018 18:33)
   Dobrý den,
    
   odpověď jsem Vám zasílal dne 21. 11. 2018 na poskytnutý e-mail, ještě jednou ji zde pro jistotu zopakuji. V ulici Jivenská výsledky kontrolních průjezdů ukazují na cca 90% obsazenost parkovacích míst, což je vcelku běžná praxe na většině území pražských parkovacích zón. V ulici Adamovská naproti tomu parkuje více vozidel, než je množství vyznačených parkovacích míst. Vozidla stojící na jiných než vyznačených místech, resp. jejich řidiči se dopouštějí přestupku, když parkují na místě zákazu stání. Kompetentní k řešení tohoto přestupku jsou orgány policie či městské policie, ve správním řízení pak Magistrát hl. m. Prahy. Problémem je zřejmě to, že v ulici Adamovská se léta neoprávněně parkovalo na chodníku a někteří řidiči nadále žijí v domnění, že mohou parkovat v rozporu s dopravními předpisy. Parkovací místa v této ulici byla vyznačena v souladu s příslušnými normami ČSN a technickými podmínkami Ministerstva dopravy, aby se eliminovalo nežádoucí stání na chodnících a jiných místech, kde to zákon zakazuje.
    
   přeji hezký den  
    
   Mgr. Martin Habětínek
   vedoucí oddělení zón parkovacích stání
   Městská část Praha 4
 • Otázka: kontejner na objemný odpad 4.12.2018 (J.Březina 04.12.2018 19:08) – Životní prostředí, úklid a čistota
  Dobrý den, mám dotaz ke kontejnerům na objemný odpad, pro jaký odpad jsou určeny. Dnes mi pracovník u tohoto kontejneru, který je na dnešek přistavený u našeho domu v ulici Pod lysinami 476, podmiňoval vzít nefunkční mikrovlnnou troubu s komentářem,že ta nespadá do objemného odpadu a pokud ji vezme, musím mu zaplatit 30,- . Odvezu ji tedy do sběrného dvora,kde jako občan Prahy 4 mám tuto službu zdarma a chtěl bych zde požádat o vysvětlení pojmu "objemný odpad",pro jaký tedy jsou tyto kontejnery určeny.A dále o ceník, podle kterého pracovník řídící ukládání odpadu do kontejneru postupoval. Děkuji za odpověď
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 05.12.2018 17:02)
   Vážený pane,
    
   do velkoobjemových kontejnerů lze odkládat nábytek, sanitu (vany, toaletní mísy), koberce, linolea, rámy oken a dveří, staré lyže, snowboardy, kola či jiné sportovní náčiní, velká zrcadla a autoskla. Velkoobjemové kontejnery pro tyto druhy odpadů přistavované městskou částí Praha 4 jsou pro občany zcela zdarma.
    
   Do velkoobjemových kontejnerů naopak nepatří běžně separované odpady (papír a lepenka, plasty, sklo, kovové obaly, biologicky rozložitelné odpady, nápojové kartony), lednice, televizory a počítačové monitory, zářivky a výbojky, autobaterie, jiné nebezpečné odpady.
    
   Elektrický a elektronický odpad obsahuje celou řadu toxických látek zatěžujících životní prostředí, a proto je odebírán samostatně.
   Mikrovlnná trouba jako elektrozařízení pocházející z domácnosti podléhá režimu zpětného odběru – nepatří tedy do velkoobjemového kontejneru, ale do místa zpětného odběru smluvně zajištěného výrobcem (prodejna označená jako místo zpětného odběru nebo do sběrného dvora). Zpětný odběr je bezúplatný. (Více informací k problematice zpětného odběru naleznete např. zde http://portalzp.praha.eu/jnp/cz/odpady/pro_obcany/zpetny_odber_vybranych_vyrobku/index.xhtml).
    
   Mikrovlnnou troubu můžete tedy zdarma odevzdat ve sběrných dvorech. Seznam sběrných dvorů na území městské části Prahy 4 včetně kontaktů naleznete v následujícím odkazu http://www.praha4.cz/Sberny-dvur-mestske-casti-Praha-4-a-Sberne-dvory-hl-m-Prahy.html.
    
   s pozdravem
    
   Ing. Lenka Hánlová
   Vedoucí  odd. životního prostředí a odpad. hospodářství
   Odbor životního prostředí a dopravy
   ÚMČ Praha 4
 • Otázka: parkování s autem v servisu (jitka píšková 05.12.2018 15:24) – Doprava a parkování
  Dobrý den ,mám zaplacené rezidentní parkování a svůj vůz musím dát na týden do servisu. Budu mít půjčené auto od přítele, který nemá na Praze 4 trvalé bydliště. Lze toto nějak řešit abych nemusela platit za hodiny parkování ?
  • Odpověď: (tiskový referent Roman Rogner 05.12.2018 17:00)
   Dobrý den paní Píšková,

   prostřednictvím portálu Osobní stránky uživatele si můžete nastavit až na 14 kalendářních dnů jinou SPZ, jako dočasnou náhradu za aktuálně zaregistrovanou SPZ.
   Prvotní přihlašovací údaje na tento portál (https://osu.zpspraha.cz/login) jste obdržela na svoji e-mailovou adresu, již jste zadala při první registraci svého vozidla...
   Pokud byste měla případně nějakou nejasnost, můžete nás kontaktovat i  telefonicky.
   Telefonní spojení na výdejnu  naleznete na internetových stránkách „Parkuj v klidu“ vs Praha 4 (http://www.parkujvklidu.cz/zakaznici-zon-placeneho-parkovani/mestska-cast-praha-4/).
    
   S pozdravem
    
   Zdeněk Abramcov
   Odbor životního prostředí a dopravy
   Referent zón placeného stání
   MČ Praha 4
 • Otázka: koncese na založení cestovní kanceláře (Tom 20.11.2018 21:52) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chci se zeptat,
  mám ve Spojených arabských emirátech cestovní kancelář.
  Chtěl bych v Česku získat koncesi pro založení cestovní kanceláře. Lze nějakým způsobem nechat uznat?
  Děkuji
  • Odpověď: (Super Admin 22.11.2018 14:51)
   Dobrý den,
   každý podnikatel, který hodlá podnikat na území ČR, musí mít živnostenské oprávnění vydané živnostenským úřadem v ČR.
   Pokud má právnická osoba sídlo na území jiného státu než České republiky, musí přiložit k ohlášení výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem tohoto státu.
   Dále doklad o tom, že právnická osoba byla zřízena nebo založena.
   Více informací a příslušné formuláře naleznete na www.praha4.cz.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová vedoucí odboru živnostenského
 • Otázka: koncese cestovní kanceláře (Tomáš 20.11.2018 21:55) – Živnostenský úřad
  Dobrý den,
  chci podat žádost o koncesi pro založení cestovní kancelář, je tam jedna podmínka :
  vysokoškolské vzdělání a 1 rok praxe v oboru.

  Jakým způsobem mohu dokázat praxe v oboru, které dokumenty musím k tomu přikládat.
  Děkuji
  • Odpověď: (Super Admin 21.11.2018 15:48)
   Dobrý den,
   pro vydání koncesní listiny na provozování cestovní kanceláře je nutné splnit požadovanou odbornost, tj. doklad o ukončeném vysokoškolském vzdělání a 1 rok praxe v oboru. Praxí v oboru se rozumí výkon odborných činností náležejících do oboru dle předmětu podnikání. Dobou praxe se rozumí doba výkonu odborných činností konaných v pracovním poměru po stanovenou týdenní pracovní dobu.

   Příslušné formuláře a více informací naleznete na www.praha4.cz.

   S pozdravem
   Ing. Pavla Melšová vedoucí odboru živnostenského


Zveřejněno: 11.11.2008 – tiskový referent David Polák
Vytisknout