Zemřela Hana Zagorová, čestná občanka Prahy 4


V pátek 26. srpna 2022 zemřela zpěvačka Hana Zagorová, devítinásobná držitelka ocenění Zlatý slavík a hvězda české pop-music, čestná občanka Prahy 4.

„V osobě paní Hany Zagorové ztrácíme všichni osobitou zpěvačku s nezaměnitelným hlasem, interpretku mnoha písní s přemýšlivými texty, milou a usměvavou dámu, která navzdory svému zdravotnímu hendikepu dokázala rozdávat radost a pohodu,“ uvedla starostka Irena Michalcová (ANO 2011). „Chci vyjádřit upřímnou soustrast jejímu manželovi, panu Štefanu Margitovi.“

Zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka Hana Zagorová se narodila v roce 1946. Absolvovala studia herectví na JAMU v Brně a její první hudební nahrávky vznikaly v ostravském rozhlase. Počátkem 70. let hostovala v pražském divadle Semafor (Kytice), poté se soustředila na zpěv a stěžejní je její dlouholetá spolupráce s kapelníkem a skladatelem Karlem Vágnerem. Mezi lety 1977 až 1985 získala devět Zlatých slavíků v řadě.

V roce 1989 podepsala petici Několik vět, což vedlo k dočasnému zákazu činnosti těsně před pádem komunismu.

V komorní písňové tvorbě pokračovala i v 90. letech. Byla druhou nejúspěšnější držitelkou ocenění Zlatý slavík v kategorii zpěvačka, nazpívala přes 820 písní a získala mnoho prestižních cen za hudbu a zpěv. Byla vdaná za slovenského tenoristu Štefana Margitu.

Čestnou občankou Prahy 4 se Hana Zagorová stala v roce 2016.

Poslední rozloučení s Hanou Zagorovou se koná ve středu 31. 8. 2022 v Divadle Kalich od 11 do 17 hodin.

Dne 14. září 2016 udělila městská část Praha 4 čestné občanství šesti osobnostem. Byli to: lékařka a sběratelka loutek MUDr. Alena Vorlová, zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka Hana Zagorová, operní pěvec Štefan Margita, skautský vůdce Eduard Marek, básník, spisovatel a překladatel Petr Skarlant, spisovatel, překladatel, básník, sběratel a tvůrce aforismů a knížek pro děti Ing. Jiří Žáček
Archivní foto z 14. 9. 2016, kdy spolu s pěti dalšími významnými osobnostmi
získala Hana Zagorová čestné občanství Prahy 4.


Aktualizováno: 29.08.2022 – Vít Drbal
Vytisknout