Žijeme na čtyřce společně 2022


Žijeme na čtyřce společně 2022

Plánované akce 2022Projektu „Žijeme na čtyřce společně 2022 “ se dočkáme i letos! Stejnojmenný projekt, který byl úspěšný i v předchozích třech letech se i nadále zaměřuje na realizaci komplexního souboru opatření na integraci cizinců, přičemž cílovými skupinami integrace nejsou pouze cizinci samotní, ale také majoritní společnost a odborná veřejnost – pedagogové.

Díky společným aktivitám, které jsou navrženy pro děti, či dospělé s odlišným mateřským jazykem se zaručuje úspěšnost integrace. „Cílem je podpora vzájemného soužití a porozumění mezi cizinci a ostatními obyvateli městské části Prahy 4. S pomocí dílčích podprojektů chceme pomoci dospělým i dětem v konverzaci v českém jazyce, neboť znalost českého jazyka je pro cizince zásadní a je podmínkou pro získání českého občanství,“ vysvětluje koordinátorka projektu Anna Chválová.

V projektu bude realizováno deset dílčích podprojektů, které budou děleny na různé aktivity. Na jejich realizaci bude Praha 4 využívat i neziskové organizace. Dílčí podprojekty jsou následující:
 • Pedagogická pracovní skupina k integraci cizinců
 • Kulturní integrace Vietnamců se spolkem INFO-DRÁČEK z.s.
 • Kurzy ČDJ (češtiny jako druhého jazyka) pro děti – cizince
 • Jazyková dovednost a informovanost pro dospělé
 • Integrační aktivity s neziskovou organizací Slovo 21
 • Kulturní integrace Vietnamců se spolkem TAMDA MEDIA z.s.
 • Integrační aktivity s neziskovou organizací In Báze na Praze 4
 • Společně prostě spolu
 • Konzultační činnost a poradenství ke vzdělávání a začleňování žáků cizinců
 • Občanské poradenství pro ukrajinskou komunitu
„Rozhodování se pro pokračování dílčích podprojektů vždy závisí na aktuálních tématech – vzdělávání, integraci jako takové a dalších. Při návrzích dílčích podprojektů vycházíme z dokumentů Strategického plánu hlavního města Prahy,“ doplňuje Anna Chválová.

,,Žijeme na čtyřce společně 2022"  je aktivita pořádaná v rámci projektu na integraci cizinců spolufinancovaného Ministerstvem vnitra ČR a Městskou částí Praha 4.

Ministerstvo vnitra ČR v letošním roce integraci cizinců na lokální úrovni podpořilo a projekt "Žijeme na čtyřce společně 2022" získá dotaci ve výši 1 534 042 Kč (viz Rozhodnutí...). Městská část Praha 4 se bude na projektu podílet částkou minimálně ve výši 10% celkových nákladů.
Dotace je poskytována v souladu s usnesením vlády České republiky č. 26 ze dne 18. ledna 2016. Lhůta pro realizaci projektu je od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2022.

Pro snadnější zapojení cizinců a dalších zúčastněných je letos po dobré zkušenosti hlavní informační těžiště projektu realizováno pomocí samostatné facebookové stránky, kde zájemci najdou úplně vše. Od aktualit, přes pozvánky, nabídky a události až po fotografie, fotogalerie, videa a ohlédnutí za akcemi.


Výstupy z loňského projektu „Žijeme na čtyřce společně 2021“ naleznete ZDE .Důležité aktuality k projektu Žijeme na čtyřce společně 2022

 • Úspěšný integrační projekt radnice pozval naše cizince na plavbu po Vltavě


  Kulturní program, kreativní workshop pro děti, krásnou atmosféru a hlavně nádherné výhledy na oba břehy Vltavy si mohli užívat účastníci plavby, kterou pro rodiny Čechů i cizinců uspořádal realizační tým projektu „Žijeme na čtyřce společně 2022“.
 • Žijeme na čtyřce společně 2022


  Projekt „Žijeme na čtyřce společně“ pokračuje v městské části Praha 4 i v letošním roce. A stejně jako v předchozích letech se zaměřuje na integraci cizinců do české společnosti, přičemž cílovými skupinami integrace nejsou jen cizinci samotní, ale také majoritní společnost a odborná veřejnost – pedagogové.
Aktualizováno: 21.03.2022 – Vít Drbal
Vytisknout